Přidat do kolekce
Vložit na blog

Pozdrav z Brna

Vytvořeno 19. prosinec 2015, 17:18

milé dámy,
zdravím vás z Brna, největšího města Moravy a druhého největšího města České republiky, centra soudní moci, vzdělanosti a kultury. jelikož jsem kulturně zaměřený člověk, do pohlednice jsem pro vás vybrala místa, která jsou buď významnými brněnskými dominantami nebo k nim mám osobní vztah, což samozřejmě neznamená, že tu není k vidění nic dalšího :)

1. Katedrála svatého Petra a Pavla (u nás říkáme zkráceně Petrov) - úchvatná majestátní sakrální stavba se dvěma vysokými štíhlými věžemi, jedna z hlavních brněnských dominant. první zmínky o ní spadají už do 11. - 12. století. při vstupu dovnitř na vás dýchne vůně minulosti, která ve vás vyvolá pokoru a úžas nad nádherou, kterou dokázali dávno před námi stvořit naši předkové. aspoň na mě to takto působí :)

2. Hrad Špilberk - rozlehlý hradní komplex založený ve 13. století, který se rozprostírá na stejnojmenném kopci, dnes sídlo Muzea města Brna, které zde pořádá řadu zajímavých výstav, a dějiště Letních Shakespearovských slavností.

3. Janáčkovo divadlo - moje oblíbená divadelní scéna zaměřená hlavně na operní a baletní kusy a velké koncerty zde pořádá i Filharmonie Brno, která jinak koncertuje v Besedním domě, skvostné budově s úžasnou vnitřní výzdobou, která se mi sem už nevešla, tak aspoň zmiňuji slovem :)

4. Zelný trh a kašna Parnas (u nás tzv. Zelňák) - odnepaměti se zde prodává zelenina a ovoce, dříve zde dokonce býval i pranýř a klec pro zločince. dnes se tu tradičně konají vánoční trhy (letos je tam úchvatný slaměný betlém s figurami v životní velikosti, to jsem tedy zírala :)). náměstí obklopuje řada významných budov - za kašnou je vidět Dietrichsteinský palác, kde dnes sídlí Moravské zemské muzeum, vlevo (není vidět) Reduta, což je nejstarší divadelní budova ve střední Evropě, kde v roce 1767 dokonce koncertoval mladý Wolfgang Amadeus Mozart, jehož dětská socha stojí před divadlem.

5. Náměstí Svobody - nejvýznamnější brněnské shromaždiště, kde se koná řada kulturních i společenských akcí, momentálně vánoční trhy. nejkontroverznějším prvkem je asi hodinový stroj, pokud neznáte, vyhledejte si ho přes google a hned pochopíte proč ;) pro milovnice módy už jen doplním, že v budově s tyrkysovou fasádou vlevo je v přízemí skvělý obchod s klobouky :)

6. Mahenovo divadlo - moje nejoblíbenější divadelní scéna zaměřená především na činohru. moje nejoblíbenější je díky skvostné výzdobě historického interiéru laděné do vínové (samet) a zlaté (dekorativní prvky), obřímu nedávno zrekonstruovanému centrálnímu křištálovému lustru nad hledištěm, množství různých zákoutí a tak dokonale řešeným lóžím, že jsou jako stvořené k menším společenským pokleskům ;)

14 komentářů

MONNIP

Děkuji moc Kay , tak tábor ... to zas nevím já , máme tam dobré známé ;))

22. prosinec 2015, 01:26

Kaypearl

Monnip, děkuji ti! pozdrav do Podivína vyřízen! ;) osobně jsem tam tedy nikdy nebyla, jen tuším, že tam kdysi býval pionýrský tábor ;)

21. prosinec 2015, 19:03

MONNIP

Ahojky Kay, tak ty jsi z Brna ... no krásné to město a opět i Tvá celičká prezentace ;)) Moc se mi u Vás líbí takže prosím vyřiď že tam moc zdravím Podivín a samozřejmě že Tebe :*

21. prosinec 2015, 00:26

Kaypearl

Miriam, děkuji ti krásně, zlatko! :* snažila jsem se, abyste se dozvěděly i něco zajímavého. jsem moc ráda, že jsi to ocenila :) ♥♥♥

20. prosinec 2015, 02:40

Kaypearl

Veverunko, děkuji moc moc! :*

20. prosinec 2015, 02:39

Miriam

Ahoj Kay, to si spravila krásnu prezentáciu tvojho krásneho mesta.....to čo si popísala o tvojom meste...to ti zabralo poriadne veľa času...ale výsledok je úžasný***

19. prosinec 2015, 23:39

Veveruska82

Také zdravím do Brna... Krásné, Kay.

19. prosinec 2015, 21:57

Kaypearl

já děkuji tobě, Vendi! :) :*

19. prosinec 2015, 19:32

Vendi

Páni Kay! To je vyčerpávající! :-)) Palec nahoru, moc děkuji za tvé představení domoviny :-)))

19. prosinec 2015, 19:28

Kaypearl

Hanny, Anni, Blani, Clari, dámy moje milé, moc vám děkuji! jsem se po publikování zhrozila, jak děsně jsou ty popisky dlouhé, čest těm z vás, které je přečetly až do konce ;) ♥♥♥

19. prosinec 2015, 19:05

C

c

Ahoj Kaypearl, moc tě zdravím do Brna :* Je to nádherná prezentace tvého města. Máš to opravdu krásné i s popiskem. Líbí moc, moc ♥ :*

19. prosinec 2015, 18:57

Blanka

Zdravím, KAY, děkujeme za krásný pozdrav a skvělou prezentaci !

19. prosinec 2015, 18:46

annajakubikova

Ano, Brno -to je moc pěkné město

19. prosinec 2015, 18:30

Hanny

WOW..TAK JAK TO UMÍŠ JENOM TY!!!ÚŽASNÉ KAY:-)))MOC POZDRAVŮ DO BRNA:-))RÁDA TAM JEZDÍM:-)))

19. prosinec 2015, 18:26

V podobném stylu